Tedavi Hakkında Bilgiler - Perkütan Hidrotomi

Site:

19 Temmuz 2018 Perşembe

Tedavi Hakkında Bilgiler
Perkütan Hidrotomi kaç seans uygulanmalıdır?

Kaç seans yapılacağı birçok faktöre bağlıdır. Süreci hastanın ve hastalığının durumu ve iyileşme hızı belirler. Çoğu hasta için 4-6 seans yeterlidir, bazı hastalar 1-2 seansta anlamlı düzelmeler gösterirken bazı hastalarda sonuç almak için 8-10 seanslık uygulamalar gerekebilir.

Perkütan Hidrotomi hangi aralıklarla yapılmaktadır ve seans süresi ne kadardır?

İlk uygulamalar haftada bir başlar, seans aralıkları yavaş yavaş açılarak tedavi hastanın iyileşme sürecine göre sürdürülür. Seans 30 – 40 dakika sürer.

PerkütanHidrotomienjeksiyonları ağrılı mıdır?

Hayır. Enjeksyonlar insülin iğnesinden daha küçük ve ince iğne uçları kullanılarak yapılmaktadır. Hasta uyumu rakipleri içinde en yüksek tedavi yöntemidir. Enjeksyon korkusu olan hastalarda dahi ilk enjeksyondan sonra sürecin kolaylığı sayesinde tedaviye devam edebilir.

Perkütanhidrotomiden sonra ağrım olacak mı?

Hayır. Hastaların az bir kısmında birkaç saat çok hafif bir dolgunluk hissi ve çok hafif gerginlik ağrısı olur. O da herhangi bir müdehaleye ihtiyaç duymadan geçer.

PerkütanHidrotomienjeksiyonlarında kullanılan ilaç veya solüsyonlar nelerdir?

Öncelikle Vitamin, Mineral ve Aminoasit solüsyonları kullanılır. Zarar görmüş doku parçasının kendini yenilerken ihtiyaç duyacağı hammaddeler kullanılır. Hidrotomi yastığı oluşturmak için serum fizyolojik, ağrıyı engellemek için az miktarda xilocain veya procain ile karıştırılır. Kesinlikle Kortizon kullanılmaz. Temel amacımız doku yenilenmesidir.

PerkütanHidrotomi başarı oranı nedir?

Dr. BernarGuez’in 2 milyon’a yakın uygulamada oluşturduğu protokoller doğru teknik ve süre ile uygulandığında %90’ın üzerinde hasta da olumlu sonuç alınmıştır. Çok ileri seviye rahatsızlıklarda bile yüz güldürücü sonuçlar alınmıştır.

PerkütanHidrotomi hangi yaşlarda uygulanabilir?

Her yaşta uygulanabilir. Çok ileri yaşlarda bile yaşam kalitesi arttırılmıştır. 90 yaşının üstündeki hastalara dahi kolaylıkla ve güvenle uygulanabilir.

PerkütanHidrotomi hangi hastalarda uygulanamaz?

Her yaşta uygulanabilir. Tüm sistemik hastalıklarla beraber uygulanabilir. Kullanılan diğer hastalıklara ait ilaçlarla ilgili hiçbir çakışma yapmaz. Çünkü sadece uygulama yerinde etkilidir. Vücuda yayılmaz.
Sadece kullanılan ilaçlara alerjisi olan hastalarda  uygulanamaz.

PerkütanHidrotominin yan etkileri nelerdir?

Çok nadir olarak hafif bir alerjik reaksiyon türü olan uygulama bölgesinde hafif şişlik kızarıklık ile kendini gösteren 5-10 cm2 liklokal bir yan etki görülebilir. Sadece karbonatlı su ile yapılan pansuman ile geçer. Alerjik reaksiyonlar haricinde yan etki bulunmaması zaten yöntemin üstün özelliklerindendir.

PerkütanHidrotomi iyileşmeyi %100 garanti edebilir mi?

Hiçbir tedavide böyle bir garanti yoktur. Kalça, diz protezi ya da bel fıtığı ameliyatından sonra bile %100 iyileşeceğiniz, ağrılarınızın tamamen geçeceği garantisi yoktur. ameliyattan sonra ağrıları geçmeyen hatta artan hastalar vardır. Daha da önemlisi ameliyatın genel riskleri anestezi(narkoz) için verilen ilaçların riski, masada kalma, hastane enfeksyonları gibi ölüme sebebiyet verebilecek riskler ya da genel anestezinin ileri yaşlarda demans (bunama) başlamasına sebep olması, ameliyatın başarısız geçip sakat ya da yatalak kalma gibi riskleri de değerlendirmek gerekir. 

Bu nedenle ameliyat gibi ciddi ve travmatik bir tedaviden öncehidrotomi gibi basit, zararsız ve etkili bir tedavinin kesinlikle denenmesi gerekir.Hidrotomi direkt ağrıyı tedavi eden değil, ağrıya sebep olan problemi tedavi ederek ağrıların doğal, kalıcı ve etkili bir şekilde geçmesini ya da azalmasını sağlayan bir tedavi yöntemidir.

PerkütanHidrotomi bel ve boyun fıtıklarında nasıl etkiler?

Bel ve boyun fıtıklarının asıl sebebi nedir? Her omurganın arasında bulunan, kıkırdak benzeri bir yapıdan oluşan ve omurgaya binen yükü amortisör gibi yumuşatarak dağıtmaya çalışan küçük yastıkçıklar bulunur. Bu yastıkçıklar gençken diri bir yeşil erik gibidir. Yaşlandıkça bu halini koruyamaz. Zamanla içindeki suyunu kaybeder buruşmuş pörsümüş şeftali gibi olur. 

Bu yüzden üzerine yük binince basınç altında şeklini koruyamaz ve aynı elinizdeki hamurun sıkıştırınca parmak aranızdan fışkırması gibi fıtıklaşır.İhtiyaç duyduğu malzemeleri ( mineraller, vitaminler amino asitler ) ulaştırabilirsek tekrar eski haline gelir. Yine bu yöntemle sadece birkaç hafta içinde eski diriliğine kavuşur ve fıtıklaşmanın tekrar olması önlenir. Hastanın bel ve boyun ağrıları geçer.

13 yorum:

 1. Hangi sehişeh tedavi yapiyorsyapı hocam


  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İzmir'de hizmet veriyoruz. 0 546 422 18 18 numaralı telefondan randevu ve bilgi için iletişim kurabilirsiniz

   Sil
 2. Hocam annemin dizlerinde kıkırdak asinmasi ve kireçlenme bulunmakta doktorlar ameliyat diyor bahsettiğiniz tedavi yöntemi anneme yararmi

  YanıtlaSil

 3. Hocam annemin dizlerinde kıkırdak asinmasi ve kireçlenme bulunmakta doktorlar ameliyat diyor bahsettiğiniz tedavi yöntemi anneme yararlı olur mu ?

  YanıtlaSil
 4. Ayak baş parmağında kireçlenme var çok ağrı var genelde gece çok ağrıyor hiç birşey ıyi gelmiyor sabaha kadar ayaktayim

  YanıtlaSil
 5. 3 ay önce soldizimin arkası sol yanda belli bir noktada ani batmalı yangılıacı ağrıl oluştu.3 hafta fizik tedavi oldum geçmedi.ortopedi doktorum dizimden Survial iğne yaptı 10 gün önce aprı acı dahada çoğaldı oturunca ve geceleri çok acılı ağrı oluşuyor..Namerto haptakvşyesi alıyorum..nayapmalıyım ürüyünce ağrı açılıp azalıyor..neyapmalıyım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sol dizim ve sol paşparmagımda şiddetli agrı var ortapediye gittim kireçlenme dedi ilaç kullanıyom faydası olmadı ne yapmalıyım

   Sil
 6. 3 ay önce sol diz arkası solyanda belli 1noktada şiddetli acılı yangılı ağrı oluştu.3 hafta fizik tedavi oldum geçmedi.ortoopedi doktoru Survial iğne yaptı dizimden 10 gün önce daha kötü oldum.oturnca ve yatınca gece çok ağrı çekiyorum ne yapmalıyım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dizimde ara ara agrılar oluyor iyne yaptırdım ge çmedi belimden omur ilik amalıyatı oldum 6 ay oldu onun etkisi olurmu bilgilendirmenizi rica ediyorum

   Sil
 7. Acaba yan etki veya başkaca tedaviye engel olur mu.

  YanıtlaSil
 8. Babam dizinde ameliyat oldu u ama bir faydası yok topal yürüyor tedavi için ne yapmam lazım bizi bilgilendirirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 9. Benimde iki dizinde kireçlenme menisküs ve kıkırdak zedelenmesi var doktor ameliyatdiyor amabeniki ay önce bek fıtığı kayma kanal daralması ameliyatı oldum acaba dizlerin için ne yapabiliriz ben İzmir'de oturuyorum birde seans ücreti ne kadar

  YanıtlaSil